ADS930EG4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS930EG4 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS930EG4 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADS930EG4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC 8BIT 30MHZ INT REF ADC 28SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.008 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Series: | SpeedPlus™ |
| Sampling Rate (Per Second): | 30M |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 8 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | ADS930 |
| Architecture: | Pipelined |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADS930EG4, use the request quote form to request ADS930EG4 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS930EG4.The price and lead time for ADS930EG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS930EG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

