AEV02C48
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEV02C48 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AEV02C48 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AEV02C48 |
|---|---|
| Manufacturer | Astec America (Artesyn Embedded Technologies) |
| Description | DC DC CONVERTER 15V 25W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Voltage - Isolation: | 500V |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Voltage - Input (Max): | 72V |
| Type: | Isolated Module |
| Size / Dimension: | 2.56" L x 1.97" W x 0.33" H (65.0mm x 50.0mm x 8.5mm) |
| Series: | AEV02 |
| Power (Watts): | 25W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 90°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 86% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.7A 36V - 72V Input |
| Current - Output (Max): | 1.7A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AEV02C48, use the request quote form to request AEV02C48 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AEV02C48.The price and lead time for AEV02C48 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AEV02C48.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


