AGC-40-R
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AGC-40-R with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AGC-40-R with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AGC-40-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE GLASS 40A 32VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.15 | $2.044 | $1.941 | $1.566 | $1.328 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.294 | $1.09 | $0.97 | $0.851 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 32V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Series: | AGC |
| Response Time: | Fast |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Other Names: | 283-2882 AGC-40-R-ND AGC40R BK-AGC-40-R BK/AGC-40-R BK/AGC-40-R-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0019 Ohms |
| Current Rating: | 40A |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 80A |
| Approvals: | CSA, UL |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AGC-40-R, use the request quote form to request AGC-40-R pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AGC-40-R.The price and lead time for AGC-40-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AGC-40-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
