AK4637EN
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK4637EN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK4637EN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK4637EN |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | IC AUDIO CODEC 24 BIT 20QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.48 | $1.309 | $1.182 | $1.035 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.908 | $0.802 | $0.633 | $0.591 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.6 V ~ 1.98 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.8 V ~ 3.5 V |
| Type: | Audio |
| Supplier Device Package: | 20-QFN (3x3) |
| Sigma Delta: | No |
| Series: | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ: | 88 / 97 |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 974-1111-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of ADCs / DACs: | 1 / 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ: | - |
| Detailed Description: | Audio Interface 24 b 20-QFN (3x3) |
| Data Interface: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AK4637EN, use the request quote form to request AK4637EN pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK4637EN.The price and lead time for AK4637EN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK4637EN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
