ALS81A112DA200
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS81A112DA200 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ALS81A112DA200 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ALS81A112DA200 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP ALUM 1100UF 20% 200V SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.316 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 200V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.417" Dia (36.00mm) |
| Series: | ALS81 |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.3A @ 100Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 6.5A @ 10kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.504" (12.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 159 mOhms |
| Height - Seated (Max): | 2.126" (54.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 236 mOhm @ 100Hz |
| Detailed Description: | 1100µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 236 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 1100µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ALS81A112DA200, use the request quote form to request ALS81A112DA200 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ALS81A112DA200.The price and lead time for ALS81A112DA200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ALS81A112DA200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
