AM3354ZCED50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AM3354ZCED50 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AM3354ZCED50 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AM3354ZCED50 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC MPU SITARA 500MHZ 298NFBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - I/O: | 1.8V, 3.3V |
|---|---|
| USB: | USB 2.0 + PHY (2) |
| Supplier Device Package: | 298-NFBGA (13x13) |
| Speed: | 500MHz |
| Series: | Sitara™ |
| Security Features: | Cryptography, Random Number Generator |
| SATA: | - |
| RAM Controllers: | LPDDR, DDR2, DDR3, DDR3L |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 298-LFBGA |
| Other Names: | 296-34804 AM3354ZCED50-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 90°C (TJ) |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration: | Yes |
| Ethernet: | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Display & Interface Controllers: | LCD, Touchscreen |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 500MHz 298-NFBGA (13x13) |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-A8 |
| Co-Processors/DSP: | Multimedia; NEON™ SIMD |
| Base Part Number: | AM3354 |
| Additional Interfaces: | CAN, I²C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO, UART |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AM3354ZCED50, use the request quote form to request AM3354ZCED50 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AM3354ZCED50.The price and lead time for AM3354ZCED50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AM3354ZCED50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
