APSFSA6E2
Amphenol Industrial
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APSFSA6E2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APSFSA6E2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | APSFSA6E2 |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Industrial Operations |
| Description | CONN PLUG 18MM 3POS IP67 W/SCKT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $74.02 | $68.268 | $60.723 | $56.412 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | - |
|---|---|
| Type Attributes: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Termination: | Solder |
| Shell Size - Insert (Convert From): | Nickel |
| Shell Material, Finish: | - |
| Series: | Amphe - PPM® Sealed |
| RoHS Status: | Bulk |
| Other Names: | CAPSFSA6E2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Number of Positions: | 3 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | APSFSA6E2 |
| Large Diameter Supplied: | F |
| Features: | Sealing Gland |
| Expanded Description: | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder |
| Description: | CONN PLUG 18MM 3POS IP67 W/SCKT |
| Current Rating: | 25A |
| Current - Max/Contact: | Push-Pull |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Cable Diameter: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply APSFSA6E2, use the request quote form to request APSFSA6E2 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APSFSA6E2.The price and lead time for APSFSA6E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# APSFSA6E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
