APT11F80B
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APT11F80B with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APT11F80B with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | APT11F80B |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | MOSFET N-CH 800V 12A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 120 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.599 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-247 [B] |
| Series: | POWER MOS 8™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 900 mOhm @ 6A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 337W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2471pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 80nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 800V |
| Detailed Description: | N-Channel 800V 12A (Tc) 337W (Tc) Through Hole TO-247 [B] |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 12A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply APT11F80B, use the request quote form to request APT11F80B pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APT11F80B.The price and lead time for APT11F80B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# APT11F80B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


