APTDF60H601G
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APTDF60H601G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APTDF60H601G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | APTDF60H601G |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE FULL BRDG 600V SP1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $25.592 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 600V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.3V @ 60A |
| Technology: | Standard |
| Supplier Device Package: | SP1 |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | SP1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Single Phase |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Chassis Mount SP1 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 92A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply APTDF60H601G, use the request quote form to request APTDF60H601G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APTDF60H601G.The price and lead time for APTDF60H601G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# APTDF60H601G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

