APTSM120AM14CD3AG
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APTSM120AM14CD3AG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APTSM120AM14CD3AG with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | APTSM120AM14CD3AG |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | POWER MODULE - SIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $432.812 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 9mA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Module |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 11 mOhm @ 180A, 20V |
| Power - Max: | 2140W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 23000pF @ 1000V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 1224nC @ 20V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual), Schottky |
| FET Feature: | Silicon Carbide (SiC) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 1200V (1.2kV) |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual), Schottky 1200V (1.2kV) 337A (Tc) 2140W Chassis Mount Module |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 337A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply APTSM120AM14CD3AG, use the request quote form to request APTSM120AM14CD3AG pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APTSM120AM14CD3AG.The price and lead time for APTSM120AM14CD3AG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# APTSM120AM14CD3AG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


