AQV102
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AQV102 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AQV102 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AQV102 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-60V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.27 | $6.818 | $6.06 | $5.757 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $5.454 | $4.848 | $4.545 | $4.242 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Load: | 0V ~ 60V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.3VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 6-DIP |
| Series: | PhotoMOS™ AQV |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 6-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | DC |
| Other Names: | 255-1946 AQV102-ND |
| On-State Resistance (Max): | 700 mOhms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Load Current: | 600mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Circuit: | SPST-NO (1 Form A) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AQV102, use the request quote form to request AQV102 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AQV102.The price and lead time for AQV102 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AQV102.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

