AQV225
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AQV225 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AQV225 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AQV225 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SSR RELAY SPST-NO 50MA 0-80V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Load: | 0V ~ 80V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 1.14VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | 6-DIP |
| Series: | PhotoMOS™ AQV |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 6-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | AC, DC (RF) |
| Other Names: | 255-2121-5 AQV225-ND |
| On-State Resistance (Max): | 50 Ohms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Load Current: | 50mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Circuit: | SPST-NO (1 Form A) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AQV225, use the request quote form to request AQV225 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AQV225.The price and lead time for AQV225 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AQV225.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
