ASF1430
Sensirion
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ASF1430 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ASF1430 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ASF1430 |
|---|---|
| Manufacturer | Sensirion |
| Description | AIRFLOW SENSOR +/-400 SCCM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $292.50 | $274.216 | $265.075 | $255.934 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Input: | 7 V ~ 18 V |
|---|---|
| Switch Function/Rating: | - |
| Series: | ASF1400 |
| Sensing Range: | - |
| Port Size: | Male, 0.99" (25.2mm) Tube |
| Other Names: | 1-100042-01 1649-1046 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Material - Body: | PBT Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Flow Sensor Type: | Gas |
| Detailed Description: | Gas Flow Sensor Male, 0.99" (25.2mm) Tube PBT Plastic |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ASF1430, use the request quote form to request ASF1430 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ASF1430.The price and lead time for ASF1430 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ASF1430.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


