ATS-CHILLIM402V
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATS-CHILLIM402V with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATS-CHILLIM402V with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ATS-CHILLIM402V |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Thermal Solutions, Inc. |
| Description | IMMERSION CHILLER 220V 780W 10A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5,383.50 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 77 lbs (34.9kg) |
|---|---|
| Voltage: | 220V |
| Thermal Resistance @ GPM: | - |
| Series: | CHILL iM |
| Ratings: | - |
| Product Type: | Active, Immersion Chiller |
| Power Input: | - |
| Power - Cooling: | 780W |
| Other Names: | ATS2215 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fluid Capacity: | - |
| Flow Rate: | - |
| Features: | - |
| Dimensions - Overall: | 16.34" L x 15.75" W x 11.02" H (415mm x 400mm x 280mm) |
| Detailed Description: | Active, Immersion Chiller 220V 780W 10A |
| Current: | 10A |
| Connection Type: | - |
| Attachment Method: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ATS-CHILLIM402V, use the request quote form to request ATS-CHILLIM402V pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATS-CHILLIM402V.The price and lead time for ATS-CHILLIM402V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ATS-CHILLIM402V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

