ATSAM4N16BA-MUR
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAM4N16BA-MUR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ATSAM4N16BA-MUR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ATSAM4N16BA-MUR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.34 | $2.12 | $1.92 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 64-QFN (9x9) |
| Speed: | 100MHz |
| Series: | SAM4N |
| RAM Size: | 80K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 1611-ATSAM4N16BA-MURCT |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 47 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M4 SAM4N Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-QFN (9x9) |
| Data Converters: | A/D 11x10b, D/A 1x10b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ATSAM4N16BA-MUR, use the request quote form to request ATSAM4N16BA-MUR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATSAM4N16BA-MUR.The price and lead time for ATSAM4N16BA-MUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ATSAM4N16BA-MUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

