AVR-M1005C080MTACB
TDK Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AVR-M1005C080MTACB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AVR-M1005C080MTACB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AVR-M1005C080MTACB |
|---|---|
| Manufacturer | TDK |
| Description | VARISTOR 8V 1A 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.40 | $0.361 | $0.26 | $0.202 | $0.127 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.108 | $0.074 | $0.066 | $0.058 | ||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 8V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 6.4V |
| Varistor Voltage (Max): | 9.6V |
| Series: | AVR-M |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names: | 445-2559-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 5.5V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Energy: | 0.01J |
| Detailed Description: | 8V 1A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric) |
| Current - Surge: | 1A |
| Capacitance @ Frequency: | 33pF @ 1kHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AVR-M1005C080MTACB, use the request quote form to request AVR-M1005C080MTACB pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AVR-M1005C080MTACB.The price and lead time for AVR-M1005C080MTACB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AVR-M1005C080MTACB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

