AXT430224
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AXT430224 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AXT430224 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AXT430224 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | CONN HEADER .4MM 30POS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 3000 pcs | 5000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.455 | $1.407 | $1.358 | $1.29 | ||
Specifications
Data sheet
| Series: | P4S |
|---|---|
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 255-5401-2 AXT430224-ND Q9849355 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 30 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 1.5mm, 2.5mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.049" (1.25mm) |
| Features: | Solder Retention |
| Detailed Description: | 30 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Header, Center Strip Contacts |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AXT430224, use the request quote form to request AXT430224 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AXT430224.The price and lead time for AXT430224 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AXT430224.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

