B72205S0301K211
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72205S0301K211 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy B72205S0301K211 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | B72205S0301K211 |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS |
| Description | VARISTOR 470V 400A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | 3000 pcs | 7500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.134 | $0.122 | $0.115 | |||
| 10500 pcs | 37500 pcs | 75000 pcs | |||
| $0.108 | $0.099 | $0.095 | |||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 470V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 423V |
| Varistor Voltage (Max): | 517V |
| Series: | StandarD |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Disc 5mm |
| Other Names: | 495-6506-2 B72205S 301K211 B72205S301K211 B72205S301K211-ND S05K300GS2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 385V |
| Maximum AC Volts: | 300V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Energy: | 9.6J |
| Detailed Description: | 470V 400A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm |
| Current - Surge: | 400A |
| Capacitance @ Frequency: | 55pF @ 1kHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply B72205S0301K211, use the request quote form to request B72205S0301K211 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B72205S0301K211.The price and lead time for B72205S0301K211 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# B72205S0301K211.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
