BA17807T
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BA17807T with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BA17807T with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BA17807T |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 7V 1A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.18 | $1.042 | $0.941 | $0.823 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.722 | $0.638 | $0.504 | $0.47 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 2V @ 1A (Typ) |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 7V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 22V |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Series: | - |
| Protection Features: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| PSRR: | 69dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 7V 1A TO-220FP |
| Current - Supply (Max): | 6mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 4.5mA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | BA178 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BA17807T, use the request quote form to request BA17807T pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BA17807T.The price and lead time for BA17807T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BA17807T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
