BC847AMB,315
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC847AMB,315 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC847AMB,315 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC847AMB,315 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | TRANS NPN 45V 0.1A 3DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | 30000 pcs | 50000 pcs | 100000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.031 | $0.029 | $0.027 | $0.024 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 45V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 200mV @ 500µA, 10mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | DFN1006B-3 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Power - Max: | 250mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 3-XFDFN |
| Other Names: | 1727-2632-2 568-13111-2 568-13111-2-ND 934065885315 BC847AMB,315-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 100MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 45V 100mA 100MHz 250mW Surface Mount DFN1006B-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 110 @ 2mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 15nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Base Part Number: | BC847 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BC847AMB,315, use the request quote form to request BC847AMB,315 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC847AMB,315.The price and lead time for BC847AMB,315 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC847AMB,315.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



