BCW60C
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCW60C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCW60C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCW60C |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 32V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 550mV @ 1.25mA, 50mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 350mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 125MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 32V 100mA 125MHz 350mW Surface Mount SOT-23-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 250 @ 2mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 20nA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Base Part Number: | BCW60 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BCW60C, use the request quote form to request BCW60C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCW60C.The price and lead time for BCW60C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCW60C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

