BCY59IX
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCY59IX with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCY59IX with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCY59IX |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRANS NPN 45V 0.2A TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.335 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 45V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 700mV @ 2.5mA, 100mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-18 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 390mW |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
| Operating Temperature: | 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 200MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 45V 200mA 200MHz 390mW Through Hole TO-18 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 180 @ 2mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 10nA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 200mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BCY59IX, use the request quote form to request BCY59IX pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCY59IX.The price and lead time for BCY59IX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCY59IX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


