BHF-8
Essentra Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BHF-8 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BHF-8 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BHF-8 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | BARBED FASTENER 1.087" NYLON BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.33 | $0.303 | $0.28 | $0.233 | $0.186 | |
| 1000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | 25000 pcs | ||
| $0.168 | $0.135 | $0.116 | $0.093 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Barbed Fastener |
|---|---|
| Series: | BHF |
| Rivet Length: | 1.087" (27.60mm) |
| Rivet Diameter: | - |
| Other Names: | BHF-8-ND RPC2877 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hole Diameter: | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Head Height: | 0.070" (1.78mm) |
| Head Diameter: | 0.650" (16.51mm) |
| Grip Range: | 0.525" ~ 0.825" (13.33mm ~ 20.96mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Barbed Fastener 0.525" ~ 0.825" (13.33mm ~ 20.96mm) Grip Range Nylon |
| Color: | Black |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BHF-8, use the request quote form to request BHF-8 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BHF-8.The price and lead time for BHF-8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BHF-8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

