BK/PCD-5-R
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BK/PCD-5-R with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BK/PCD-5-R with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BK/PCD-5-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/400VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.41 | $2.296 | $2.18 | $1.76 | $1.492 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.454 | $1.224 | $1.09 | $0.956 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 400V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Size / Dimension: | 0.350" L x 0.184" W x 0.345" H (8.89mm x 4.67mm x 8.76mm) |
| Series: | PC-Tron® |
| Response Time: | Fast |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Box |
| Other Names: | 283-3052 BK-PCD-5-R BK/PCD-5-R-ND BK/PCD5R |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 5 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating: | 5A |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA AC, 4.2kA DC |
| Approvals: | CSA, UL |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BK/PCD-5-R, use the request quote form to request BK/PCD-5-R pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BK/PCD-5-R.The price and lead time for BK/PCD-5-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BK/PCD-5-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

