BQ32000DR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BQ32000DR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BQ32000DR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BQ32000DR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.678 | $0.644 | $0.62 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Battery: | 1.4 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Type: | Clock/Calendar |
| Time Format: | HH:MM:SS (24 hr) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 296-24583-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, 2-Wire Serial |
| Features: | Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger |
| Detailed Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max): | 100µA @ 3.3V |
| Base Part Number: | BQ32000 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BQ32000DR, use the request quote form to request BQ32000DR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BQ32000DR.The price and lead time for BQ32000DR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BQ32000DR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
