BTS452TATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTS452TATMA1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTS452TATMA1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BTS452TATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IC SWITCH PWR HISIDE TO252-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.823 | $0.813 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 6 V ~ 52 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | PG-TO252-5 |
| Series: | miniPROFET® |
| Rds On (Typ): | 150 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | BTS452T BTS452T-ND BTS452TATMA1TR BTS452TTR BTS452TTR-ND SP000272325 SP000506226 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Auto Restart |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Output (Max): | 1.8A |
| Base Part Number: | BTS452 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BTS452TATMA1, use the request quote form to request BTS452TATMA1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTS452TATMA1.The price and lead time for BTS452TATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTS452TATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

