BZX55C39
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX55C39 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BZX55C39 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BZX55C39 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ZENER 39V 500MW DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 39V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 100mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 500mW |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 90 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 39V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 28V |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply BZX55C39, use the request quote form to request BZX55C39 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BZX55C39.The price and lead time for BZX55C39 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BZX55C39.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

