C1202-500
General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1202-500 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C1202-500 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C1202-500 |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable |
| Description | CABLE MIC 2COND 18AWG SHLD 500' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $411.34 | $365.636 | ||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18 AWG |
|---|---|
| Voltage: | 300V |
| Usage: | Communication, Control |
| Shield Type: | Braid |
| Shield Material: | Copper, Tinned |
| Shield Coverage: | 80% |
| Series: | - |
| Ratings: | - |
| Other Names: | C1202-18-01 C1202.18.01 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Number of Conductors: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Length: | 500.0' (152.4m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Jacket Color: | Black |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0350" (0.889mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Carolprene |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.295" (7.49mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 2 Conductor Microphone Cable Black 18 AWG Braid 500.0' (152.4m) |
| Conductor Strand: | 41/34 |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Insulation: | Rubber |
| Cable Type: | Microphone |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply C1202-500, use the request quote form to request C1202-500 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C1202-500.The price and lead time for C1202-500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C1202-500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


