C122F1
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C122F1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C122F1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C122F1 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | THYRISTOR SCR 8A 50V TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.83V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 50V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | SCR 50V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220AB |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8A |
| Current - Off State (Max): | 10µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 90A @ 60Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 30mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 25mA |
| Base Part Number: | C122 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply C122F1, use the request quote form to request C122F1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C122F1.The price and lead time for C122F1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C122F1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


