CA18CLF08TO
Carlo Gavazzi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CA18CLF08TO with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CA18CLF08TO with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CA18CLF08TO |
|---|---|
| Manufacturer | Carlo Gavazzi |
| Description | CAP PROX PL M18 SCR NO |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $225.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 20 V ~ 250 V |
|---|---|
| Termination Style: | Cable Leads |
| Shielding: | Shielded |
| Series: | CA |
| Sensor Type: | Capacitive |
| Sensing Distance: | 0.315" (8mm) |
| Response Frequency: | 10Hz |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M18 |
| Output Type: | SCR-NO, 2-Wire |
| Other Names: | 1864-1508 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material - Body: | Plastic |
| Ingress Protection: | IP67, NEMA 1,3,4,6,13 |
| Indicator: | LED |
| Detailed Description: | Capacitive Proximity Sensor 0.315" (8mm) IP67, NEMA 1,3,4,6,13 Cylinder, Threaded - M18 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CA18CLF08TO, use the request quote form to request CA18CLF08TO pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CA18CLF08TO.The price and lead time for CA18CLF08TO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CA18CLF08TO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

