CA50752K500KB14
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CA50752K500KB14 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CA50752K500KB14 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CA50752K500KB14 |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 2.5K OHM 3.75W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.00 | $9.00 | $7.75 | $7.125 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $6.75 | $6.50 | $6.20 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.170" Dia x 0.825" L (4.32mm x 20.96mm) |
| Series: | CA |
| Resistance: | 2.5 kOhms |
| Power (Watts): | 3.75W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 275°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 2.5 kOhms ±10% 3.75W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CA50752K500KB14, use the request quote form to request CA50752K500KB14 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CA50752K500KB14.The price and lead time for CA50752K500KB14 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CA50752K500KB14.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

