CB2518T331K
Taiyo Yuden
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB2518T331K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CB2518T331K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CB2518T331K |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 330UH 140MA 9.1 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 4000 pcs | 6000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.071 | $0.061 | $0.058 | |||
| 10000 pcs | 50000 pcs | 100000 pcs | |||
| $0.054 | $0.051 | $0.049 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 1007 (2518 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | CB |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1007 (2518 Metric) |
| Other Names: | 587-3039-2 LQ CB 2518T331K |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 796kHz |
| Inductance: | 330µH |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 4.5MHz |
| Detailed Description: | 330µH Unshielded Wirewound Inductor 140mA 9.1 Ohm Max 1007 (2518 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 9.1 Ohm Max |
| Current Rating: | 140mA |
| Current - Saturation: | 40mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CB2518T331K, use the request quote form to request CB2518T331K pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CB2518T331K.The price and lead time for CB2518T331K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CB2518T331K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
