CC05CX1R0B
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CC05CX1R0B with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CC05CX1R0B with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CC05CX1R0B |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP CER 1PF 200V C0G/NP0 RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.037 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 200V |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.1pF |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) |
| Series: | Military, MIL-PRF-20, LDD |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | C052G109B2G5CA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 54 Weeks |
| Lead Style: | Formed Leads |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.200" (5.08mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 1pF ±0.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
| Capacitance: | 1pF |
| Applications: | High Reliability |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CC05CX1R0B, use the request quote form to request CC05CX1R0B pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CC05CX1R0B.The price and lead time for CC05CX1R0B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CC05CX1R0B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

