CCR05CG151JM
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CCR05CG151JM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CCR05CG151JM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CCR05CG151JM |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP CER 150PF 200V 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.126 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 200V |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) |
| Series: | Military, MIL-PRF-20, CCR05 |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | C056G151J2G5CM CCR05CG151JM-MIL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 54 Weeks |
| Lead Style: | Formed Leads |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.200" (5.08mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Detailed Description: | 150pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
| Capacitance: | 150pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CCR05CG151JM, use the request quote form to request CCR05CG151JM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CCR05CG151JM.The price and lead time for CCR05CG151JM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CCR05CG151JM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


