CCR06CG103JR
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CCR06CG103JR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CCR06CG103JR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CCR06CG103JR |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP CER 10000PF 50V 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.869 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) |
| Series: | Military, MIL-PRF-20/36, CCR06 |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 1001-2282 1001-2282-MIL C062G103J5G5CR7314 CCR06CG103JR7314 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 54 Weeks |
| Lead Style: | Straight |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.300" (7.62mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Detailed Description: | 10000pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
| Capacitance: | 10000pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CCR06CG103JR, use the request quote form to request CCR06CG103JR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CCR06CG103JR.The price and lead time for CCR06CG103JR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CCR06CG103JR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


