CD19FC622JO3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD19FC622JO3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CD19FC622JO3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CD19FC622JO3 |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP MICA 6200PF 5% 300V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.224 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 300V |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.319" W (17.50mm x 8.10mm) |
| Series: | CD19 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.343" (8.70mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Features: | General Purpose |
| Dielectric Material: | Mica |
| Detailed Description: | 6200pF Mica Capacitor 300V Radial |
| Capacitance: | 6200pF |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CD19FC622JO3, use the request quote form to request CD19FC622JO3 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CD19FC622JO3.The price and lead time for CD19FC622JO3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CD19FC622JO3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
