CG75LTR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CG75LTR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CG75LTR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CG75LTR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | GDT 75V 20KA THROUGH HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | 1500 pcs | 2500 pcs | 3500 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.503 | $1.403 | $1.353 | $1.303 | $1.253 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | 75V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Series: | CG |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Axial Cylinder |
| Other Names: | CG75LTR-ND F4108TR |
| Number of Poles: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impulse Discharge Current (8/20µs): | 20000A (20kA) |
| Fail Short: | No |
| Detailed Description: | Gas Discharge Tube 75V 20000A (20kA) 2 Pole Through Hole |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CG75LTR, use the request quote form to request CG75LTR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CG75LTR.The price and lead time for CG75LTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CG75LTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

