CGS802U030R3C
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CGS802U030R3C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CGS802U030R3C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CGS802U030R3C |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 8000UF 30V SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $32.12 | $30.429 | $24.512 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 30V |
|---|---|
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.375" Dia (34.93mm) |
| Series: | CGS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.4A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 8.32A @ 10kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Other Names: | 338-4041 CGS802U030R3C-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 3.125" (79.38mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24 mOhm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 8000µF 30V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 8000µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CGS802U030R3C, use the request quote form to request CGS802U030R3C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CGS802U030R3C.The price and lead time for CGS802U030R3C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CGS802U030R3C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
