CP82C55A-5Z
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CP82C55A-5Z with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CP82C55A-5Z with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CP82C55A-5Z |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC I/O EXPANDER 24B 40DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 18 pcs | 108 pcs | 504 pcs | 1008 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.57 | $8.643 | $7.156 | $6.231 | $5.427 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 40-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Output Type: | Open Drain |
| Other Names: | CP82C55A5Z |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of I/O: | 24 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interrupt Output: | No |
| Interface: | Parallel |
| Features: | - |
| Detailed Description: | I/O Expander 24 Parallel 40-DIP |
| Current - Output Source/Sink: | 2.5mA |
| Base Part Number: | 82C55A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply CP82C55A-5Z, use the request quote form to request CP82C55A-5Z pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CP82C55A-5Z.The price and lead time for CP82C55A-5Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CP82C55A-5Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


