IR2175
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IR2175 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IR2175 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IR2175 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IC CURRENT SENSE 0.5% 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Input: | 9.5 V ~ 20 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Sensing Method: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | *IR2175 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Current Sense |
| Detailed Description: | Current Sense Regulator 20mA 8-PDIP |
| Current - Output: | 20mA |
| Base Part Number: | IR2175 |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IR2175, use the request quote form to request IR2175 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IR2175.The price and lead time for IR2175 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IR2175.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

