IR6220S
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IR6220S with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IR6220S with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IR6220S |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IC DRIVER HIGH SIDE D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 5 V ~ 35 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | D2Pak (SMD-220 5-Lead) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 80 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | *IR6220S |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature |
| Current - Output (Max): | 10A |
| Base Part Number: | IR6220S |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IR6220S, use the request quote form to request IR6220S pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IR6220S.The price and lead time for IR6220S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IR6220S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


