IRF3709SPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3709SPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3709SPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF3709SPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | MOSFET N-CH 30V 90A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.65 | $2.391 | $1.921 | $1.494 | $1.238 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 9 mOhm @ 15A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 3.1W (Ta), 120W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | *IRF3709SPBF SP001571378 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2672pF @ 16V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 41nC @ 5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 90A (Tc) 3.1W (Ta), 120W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 90A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRF3709SPBF, use the request quote form to request IRF3709SPBF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3709SPBF.The price and lead time for IRF3709SPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF3709SPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
