IRFIB6N60A
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIB6N60A with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIB6N60A with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFIB6N60A |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 600V 5.5A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 750 mOhm @ 3.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 60W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names: | *IRFIB6N60A |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1400pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 49nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 600V |
| Detailed Description: | N-Channel 600V 5.5A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 5.5A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRFIB6N60A, use the request quote form to request IRFIB6N60A pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFIB6N60A.The price and lead time for IRFIB6N60A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFIB6N60A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


