IRFIBC30G
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIBC30G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFIBC30G with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFIBC30G |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 600V 2.5A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.2 Ohm @ 1.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 35W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names: | *IRFIBC30G |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 660pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 31nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 600V |
| Detailed Description: | N-Channel 600V 2.5A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 2.5A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRFIBC30G, use the request quote form to request IRFIBC30G pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFIBC30G.The price and lead time for IRFIBC30G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFIBC30G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


