IRFL024ZPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFL024ZPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFL024ZPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFL024ZPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | MOSFET N-CH 55V 5.1A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.75 | $0.66 | $0.506 | $0.40 | $0.32 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | SOT-223 |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 57.5 mOhm @ 3.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 1W (Ta) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Other Names: | *IRFL024ZPBF SP001554888 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 340pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 14nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Detailed Description: | N-Channel 55V 5.1A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount SOT-223 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 5.1A (Ta) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRFL024ZPBF, use the request quote form to request IRFL024ZPBF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFL024ZPBF.The price and lead time for IRFL024ZPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFL024ZPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



