IRFU3711ZPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFU3711ZPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFU3711ZPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFU3711ZPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 20V 93A I-PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.45V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | IPAK (TO-251) |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 5.7 mOhm @ 15A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 79W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Other Names: | *IRFU3711ZPBF SP001557746 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2160pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 27nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | N-Channel 20V 93A (Tc) 79W (Tc) Through Hole IPAK (TO-251) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 93A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRFU3711ZPBF, use the request quote form to request IRFU3711ZPBF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFU3711ZPBF.The price and lead time for IRFU3711ZPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFU3711ZPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

