IRFZ10PBF
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFZ10PBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFZ10PBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFZ10PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 60V 10A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.81 | $1.601 | $1.265 | $0.981 | $0.775 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 200 mOhm @ 6A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 43W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | *IRFZ10PBF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 300pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 11nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 10A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220AB |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 10A (Tc) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRFZ10PBF, use the request quote form to request IRFZ10PBF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFZ10PBF.The price and lead time for IRFZ10PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFZ10PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


