IRGP4068DPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRGP4068DPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRGP4068DPBF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRGP4068DPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IGBT 600V 96A 330W TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.32 | $6.615 | $5.477 | $4.769 | $4.154 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.14V @ 15V, 48A |
| Test Condition: | 400V, 48A, 10 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | -/145ns |
| Switching Energy: | 1.28mJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-247AC |
| Series: | - |
| Power - Max: | 330W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Other Names: | 63-6030PBF 63-6030PBF-ND SP001535818 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench |
| Gate Charge: | 95nC |
| Detailed Description: | IGBT Trench 600V 96A 330W Through Hole TO-247AC |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 144A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 96A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRGP4068DPBF, use the request quote form to request IRGP4068DPBF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRGP4068DPBF.The price and lead time for IRGP4068DPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRGP4068DPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

