IRGS14C40L
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRGS14C40L with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRGS14C40L with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRGS14C40L |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IGBT 430V 20A 125W D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.563 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 430V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.75V @ 5V, 14A |
| Test Condition: | - |
| Td (on/off) @ 25°C: | 900ns/6µs |
| Switching Energy: | - |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 125W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | *IRGS14C40L |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Logic |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 27nC |
| Detailed Description: | IGBT 430V 20A 125W Surface Mount D2PAK |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 20A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRGS14C40L, use the request quote form to request IRGS14C40L pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRGS14C40L.The price and lead time for IRGS14C40L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRGS14C40L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

