IRKCS220/030P
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRKCS220/030P with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRKCS220/030P with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRKCS220/030P |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE MODULE 30V 110A TO240AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 540mV @ 110A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Supplier Device Package: | TO-240AA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-240AA |
| Other Names: | Q3550643 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 110A Chassis Mount TO-240AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10mA @ 30V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 110A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply IRKCS220/030P, use the request quote form to request IRKCS220/030P pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRKCS220/030P.The price and lead time for IRKCS220/030P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRKCS220/030P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

